Ireneusz Krosny

Krosny foto Katarzyna godlewskaIreneusz Krosny jest mimem, który na scenie występuje w rajtuzach ( wygląda w nich lepiej niż większość kobiet – niestety) ,czarne tło i ubiór dodają mu specyficznego, tajemniczego uroku, w dodatku nie mówi, nic zatem dziwnego, że budzi powszechny zachwyt.

Pojawił się na PACE w 1996 roku z miejsca podbijając serca publiczności i zdobywając Grand Prix.

Krosny nie poprzestaje na popisie technicznym, ale dba o treść. Dba o dramaturgię, o fabułę, coś chce nam powiedzieć o świecie i opowiada nam to w sposób niezwykle atrakcyjny. Z ogromnym wyczuciem czasu scenicznego prowadzi narrację zwartą, szybką, pointując wtedy, gdy trzeba – i tak aby zadowolić odbiorcę. Krosny jest estradowcem świadomym, dojrzałym, szalenie utalentowanym i gigantycznie pracowitym. Naukę pantomimy rozpoczął mając 14 lat czyli jest ponad 30 lat na scenie.

Ireneusz Krosny tworzy autorskie, pantomimiczne, spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność, własne oryginalne poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował oryginalną technikę poruszania się mima w grze komediowej. Jego technika jest przeźroczysta jak dykcja u aktora – czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie, daje widzowi poczucie łatwości pracy mima na scenie. Nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje pobielania twarzy. Występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie..

Sam Ireneusz Krosny najbardziej ceni sobie opinię Jerzego Stuhra, który powiedział o nim krótko: „Krosny Jest TEATREM”.