Koń Polski

Koń Polski (początkowo Kabaret Skążeś Jest) to kabaret satyryczno-polityczny stworzony w 1985 roku z inicjatywy Leszka Malinowskiego – studenta Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, autora tekstów i szefa zespołu. W tym samym roku Koń Polski zdobył Grand Prix podczas pierwszej edycji PaKi. Rok później, ex aequo z Kabaretem Potem zajął pierwsze miejsce na drugiej PaCe. Wśród innych nagród zdobytych przez Konia Polskiego należy wymienić „Złotą Szpilkę” XIV Lidzbarskich Biesiady Humoru i Satyry, nagrodę główną Ogólnopolskich Targów Kabaretowych “Otaka” we Wrocławiu czy prestiżową Nagrodę Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego przyznaną przez Urząd Rady Ministrów i jury, w którym zasiadali m.in. Andrzej Wajda i Andrzej Łapicki.

Do najbardziej rozpoznawalnych postaci stworzonych na potrzeby występów Konia Polskiego należą Marian i Hela – małżeństwo grane przez Waldemara Sierańskiego oraz Leszka Malinowskiego. Kabaret uprawia satyrę polityczno-obyczajową, wyśmiewając bieżące wydarzenia.

Od 1997 roku Koń Polski jest gospodarzem corocznego Festiwalu Kabaretowego w Koszalinie. Kabaret współtworzył wraz z TVP dwa seriale Badziewiakowie (1999) i Skarb sekretarza (2000). Na podstawie tego drugiego powstał film zatytułowany Jest sprawa… (2002). Koń Polski był również gospodarzem programów TVP Fabryka Śmiechu oraz polsatowskiego Kabaret na żywo, wziął udział w telewizyjnych spektaklach rozrywkowych Koń-serwa śniadaniowa, występował też na antenie Naszej Telewizji i Canal Plus.

 

Aktualny skład:

Leszek Malinowski

Waldemar Sierański

Maria Borzyszkowska