Grzegorz Halama

halama_grzegorz_2012_dArtysta kabaretowy, aktor.

Na PACE pojawił się w 1995 roku i zdobył I nagrodę.

Zapytany, czy jest spokrewniony ze znaną Lodą Halamą , twierdzi, że jakieś bardzo dalekie powinowactwo jest możliwe.

Był wieloma postaciami scenicznymi, poczynając od piosenkarza parodysty, poprzez zwariowaną bakterię, na Panu Józku – hodowcy kurczaków kończąc. Widzieliśmy go w szlachetnej czerni, w stroju niedbałym, w szlafroku, w kitlu lekarskim, w stroju raperskim, i w żółtym golfie, który stał się niemalże jego znakiem firmowym. Nie bez powodu jego strój artystyczny ma właśnie kolor żółty, opierając się na wiedzy, którą pozyskał z książek pedagogicznych twierdzi, że według badań kolor żółty jest najlepiej zapamiętywany.

Jego kabaret w latach 90 tych nawiązywał do amerykańskiej tradycji komików stand-up comedy a program był w dużym stopniu swoistym dialogiem z publicznością. Znakomity parodysta potrafił stworzyć piosenki oparte na zaskakującej prostocie i błyskotliwym pomyśle tak było z utworem „Dziwny jest ten flak”- parodią utworu C. Niemena. Grzegorz twierdzi, że autor pierwotnej wersji nie był zachwycony tym pomysłem, bo gdy Halama zadzwonił do niego pytając czy nie ma nic przeciwko temu aby ta parodia znalazła się na płycie, Niemen się na niego obraził. Ale jak twierdzi Grzegorz przynajmniej teraz może się chwalić, że osobiście rozmawiał z Niemenem.

Przez pewien czas z Dariuszem Kamysem i żoną Dorotą tworzyli kabaret Hi Fi, w którym okazjonalnie pokazywał się hodowca kurczaków Pan Józek, postać ta , tak długo się rozrastała, że stała się samoistnym bytem. A że Józka ukochała Telewizja Polska, często mogliśmy oglądać okrągłego Pana w żółtym golfie, pomarańczowej kamizelce z przylizaną fryzurą. Prototypem tej postaci był jednen z nauczycieli artysty

Grzegorz twierdzi, że jest to jego alter ego, jak Mister Hyde i Dr Jekyll , gdy się przeobraża w Józka zaczynają się zdarzać inne rzeczy, trochę inne ma spojrzenie na życie, przejmuje jego sposób myślenia.

Jako bardzo młody człowiek współtworzył zespoły muzyczne najpierw była to Bańka Band, a później rockowy projekt awangardowy – Obsesja.

Skończył technikum elektryczno -elektroniczne, ale nie przydało mu się na wiele, bo postęp w tej dziedzinie ( zwłaszcza w telefonii, którą się powinien zająć) był tak błyskawiczny, że wkrótce wszystko, czego się nauczył stało się nieaktualne. Nie był zresztą specjalnie pilnym uczniem, nie mając sprecyzowanych planów na życie, robił wszystko, aby szkołę skończyć jak najpóźniej. Niestety nauczyciele zaplanowali, że jedno powtarzanie klasy wystarczy.

Twierdzi, że w młodości był raczej dość zamkniętą i nieśmiałą osobą, szczególnie w stosunku do kobiet. Jakże bardzo zmienił się później skoro z miłości do jednej z artystek kabaretowych zmienił miejsce zamieszkania.

Interesuje się psychologią i twierdzi, że każdy człowiek składa się z wielorakich osobowości, które uruchamiają się w zależności od sytuacji i potrzeb. Praca nad postacią komediową to czasem odnalezienie jednej z takich osobowości w sobie i wyolbrzymienie jej cech.

Ostatnio jego kariera zmierza w kierunku aktorstwa, zagrał Szwejka w spektaklu teatralnym i jedną z głównych ról w filmie Polskie Gówno.

Interesuje się działalnością Gurdżijewa ormiańskiego filozofa, mistyka i przywódcy duchowego. Odpowiada mu jego metoda pracy nad sobą, nazywa ją starożytną psychologią.

Jego ulubiona potrawą jest karkówka z grilla.