Czyści jak łza

Kabaret „Czyści jak łza” to grupa wiecznie młodych i interesujących mężczyzn, pełnych szalonych pomysłów, dobrego wysmakowanego dowcipu, klasy i kultury- co oczywiście musi znaleźć odbicie w ich twórczości. Tworzą kabaret piosenki i to specyficznej, bo wśród ich utworów można znaleźć i śpiewane skecze- historyjki i utwory liryczne, trochę moralizujące, odległe jednak od nachalnego dydaktyzmu.

Kabaret jest etatowym kabaretem Radia Olsztyn od lat uprawiającym radiową twórczość satyryczną. Ich specjalność to piosenka literacka, zabarwiona nutką absurdu i czarnego humoru. “Począwszy od roku 1991 kabaret był wielokrotnie nagradzany na Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim ( m.in. nagrodą III programu PR),  zdobył Grand Prix’91 na Przeglądzie Piosenki Kabaretowej OSPA w Ostrołęce i nagrodę główna wśród zespołów debiutujących krakowskiego przeglądu kabaretów PaKA. “

W roku 1998 Telewizja Kraków wyprodukowała autorski program “Czystych…”, zatytułowany “Ballada o dniach ostatnich”, kilkakrotnie emitowany w Pr.II i w TV Polonia. Kabaret ma za sobą udział w cyklu telewizyjnych “Turniejów satyryków” i w telewizyjnej edycji “Podwieczorku przy mikrofonie”, a także w telewizyjnych kabaretonach Stanisława Tyma i Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie.  Występował też w programie “Flirty z Figlami” Pawła Dłużewskiego w Pr. I TVP.
Będąc zawodowymi aktorami , “Czyści…” , oprócz piosenek, prezentują w programach także autorskie skecze, monologi i poezję satyryczną.  Występują  pod dachem i na wolnym powietrzu  – wszędzie tam, gdzie można spotkać kabaretową publiczność, zarówno młodych słuchaczy, jak i wyrobionych bywalców imprez estradowych.
Obecnie używają nazwy Teatrzyk Piosenki Satyrycznej „Czyści jak Łza” Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski w roku 2016 będą obchodzili 40-to lecie wspólnej pracy artystycznej. W tym czasie powstało ponad 200 piosenek, liczne skecze, audycje radiowe, słuchowiska i wierszyki okazjonalne.

 

Teatrzyk Piosenki Satyrycznej „Czyści jak Łza”

występuje w składzie:
Marek Markiewicz – autor większości tekstów, flety, kazoo, drumla oraz recytacje i okazjonalnie śpiew
Jaromir Wroniszewski – kompozytor większości piosenek, śpiew, gitara, gitara i jeszcze raz gitara|
Zbigniew Ostrowski – akordeon w pełnym zakresie, również staranny wygląd.
Adaś Pancer – natchniona , perfekcyjna obsługa perkusji, ukulele
Magdalena Faszcza – mistrzyni tańca satyrycznego we wszystkich stylach, uroda, wdzięk i czar w jednej osobie
Wiesław Machiński – aluzjonista, pomysłodawca, świetny zadatek na celebrytę
Andrzej “Bruner” Gulczyński – kontrabas bez ograniczeń, jedyny torunianin w towarzystwie
Przemysław Lenart – gitara basowa – podprogowa, progowa, bezprogowa