Macież

Grupa Macież (dawniej Kabaret Macież) powstała w 2004 roku w Warszawie. Początkowo tworzyli ją studenci, a obecnie absolwenci Akademii Teatralnej: Olga Sarzyńska, Mateusz Grydlik, Adam Młynarczyk i Marcina Sitek. Rok później do grupy dołączył Mateusz Dębski z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Jej nazwa jest nieco przewrotna. Może oznaczać „Macie i się odwalcie!” oraz „przecież macie to czy tamto”, tudzież swoisty dialog z „macierzą”; tj. Matką Kościołem, Ojczyzną – naszą matką, itp. Koniec końców, macierz z błędem ortograficznym to Matrix z jakimś felerem, w jakiś sposób zakrzywiony. Można też zapytać: A macież wy skrzydła? Macież wy fantazję??

W 2009 roku Kabaret Macież zdominował polską scenę kabaretową. Grupa zdobyła Grand Prix XXV PaKi (należy zaznaczyć, że przez pięć poprzednich lat żaden artysta nie otrzymał takiej nagrody). Zajęła też I miejsce na XV Mazurskim Lecie Kabaretowym Mulatka w Ełku oraz I Miejsce na VI Przeglądzie Kabaretów Stolica PKS w Warszawie. Otrzymała również III nagrodę na XXX Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, wyróżnienie na XXV Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce za piosenkę Song o moralności oraz Nagrodę Organizatorów oraz Nagrodę za Osobowość Sceniczną dla Marcina Sitka na XI Ogólnopolskiej Giełdzie Kabaretowej PrzeWAŁka w Wałbrzychu.

Dwa lata później grupa zajęła I Miejsce na XVII Mazurskim Lecie Kabaretowym Mulatka. W 2012 roku zdobyła II Nagroda na XXVIII Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Kabaretową OSPA.